loader image

Okuma becerisi ve hayata katkıları

[rank_math_breadcrumb]

Ebeveynlerin çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırabileceğini söyleyen Eğitimci Can Uysal, okuma becerisinin hayatın hangi alanlarında etkili olduğunu açıkladı.

on dönemde dijitalin bu kadar hızlı aktığı bir dünyada, okuma becerisi gibi çok değerli bir kabiliyeti sadece “eğitim hayatı” ile ilişkilendirmek doğru olmaz. Çünkü bu faaliyet tüm hayatımızı oldukça derinden kapsıyor.

Okuma becerisi anımsama, düşünme, hissetme, öğrenme, karar verme, dil gelişimi, problem çözme gibi zihinsel süreçleri çok ama çok geniş bir anlamda etkilemektedir. Bilgiyi anlama, saklama ve gerektiğinde geri çağırma gibi önemli fonksiyonlara çok büyük katkısı bulunmaktadır.

Bu beceri ile kelime hazinemiz genişler, yazım gücümüz artar. Hafıza gelişimi ve daha iyi konsantrasyon sağlamakta da oldukça etkilidir.

Depresyon ve distimi gibi rahatsızlıkların son yıllardaki artışı ortadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre bu rahatsızlıklar sadece geçen yıl %18,4 oranında artış göstermiştir. Önemli çözüm yolu olarak psikoloji alanında görev yapan akademisyenlerin tavsiyesi okuma becerisinin artırılmasına yönelik uygulamalardır. Bu beceri sayesinde özellikle pozitif imgeleme ve hayal gücü olumlu yönde gelişmektedir.

Ebeveynler okuma becerisi ve okuma alışkanlığı ile evlatlarına örnek olma yolunda çok büyük bir fırsata sahiptir. Yani, bizler onların rol modelleriyiz. Bu sebeple okuma becerilerini onlarla birlikte okuyarak geliştirme şansına da otomatik olarak sahibiz.

Uygulayarak, onlara göstererek, beraber çocuklarımızın ve kendi hayatlarımızın renklenmesini sağlayabiliriz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Çocuklarda uyku düzeni ve önemi

Uyku ihtiyacının az karşılandığı durumlarda önemli sorunların ortaya çıkabileceğini belirten Eğitimci Can Uysal, çocukların dengeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma mı ihtiyacınız var ?